Da er April snart over og samlesingen av Um sakne springe blome nærmer seg slutten. Aller først vil jeg takke deg, kjære Eli for det fine samarbeidet vi har hatt denne måneden, det har vært utrolig kjekt å være med på og du er bare utrolig flink.
Jeg gjør det gjerne igjen, anytime!
Allerede før april begynte hadde vi bestemt oss for at vi skulle kjøre litt på denne måneden, virkelig gjøre denne boken synlig der ute og det tror jeg at vi har klart. Vi kan bare håpe at det har gitt resultater i form av flere lesere for det fortjener boken virkelig.
Det er ikke uten grunn at Bjørnstjerne Bjørnson en gang for lenge siden valgte seg april. Varme i luften, klukkende bekker og fuglekvitter – og i det herrens år 2017 også samlesing av Catherine Blaavinge Bjørnevogs Um sakne springe blome.
Forlaget om boken: I Um sakne springe blome ventar ei kvinne på ein mann. Er det ho sjølv som er skuld i fråværet hans, i at ho sit åleine med barna, og at ho også mistar dei, eitt etter eitt? Kva har ho gjort for å fortene denne straffa? Kvinna vev ei forteljing, utanfor tid, der håp kjempar mot sorg og undergang.
Jeg skrev en omtale av boken i fjor men siden jeg har lest boken flere ganger siden den gang skrev jeg en ny omtale i går.
Eli sin rørende omtale kan leses her, det var den som fikk meg til å lese boken i første omgang.
Vi har lest og analysert, mast og kjast i hele april. Vi har definitivt tatt desp til et helt nytt nivå og har du ikke fått med deg alle innleggene vi har hatt denne måneden, så fortvil ikke for her er oversikten:
- Samlesing av Um sakne springe blome ( Beathe) og Samlesing av Um sakne springe blome (Eli)
- Forfatteren leser ( Eli)
- På biblioteket med Catherine Blaavinge Bjørnevog ( Beathe)
- Konkurranse ( Eli)
- 50 shades of kjedelig? ( Beathe)
- Om å dikte sitt eget språk ( Eli)
- Tale aut ti sum inkje les ( Beathe)
- Hvordan lese ordene? (Eli)
- Bout to step it up! (Beathe)
- Bjonn um dage Mann um natte (Eli)
- Fyrr de bi inkje mer SKAM (Beathe)
- Bloggeres bokbad med Catherine Blaavinge Bjørnevog (Eli) og Intervju med forfatter Catherine Blaavinge Bjørnevog (Beathe)
Dere kan ikke ha unngått å legge merke til at det er lagd en del SKAM-memes for anledningen for er det en tilfeldighet at også NRK med Julie Andem i spissen valgte å legge fjerde og siste sesong av SKAM til april? Neppe!
Det var jo en liten sjanse å ta for det kunne være at noen fikk en idè om at vi ikke trodde at boken stod støtt alene, det gjør den så absolutt, både boken og serien. Det var kun ment som humor og det var en rimelig stor sjanse for at det ble nettopp slik fordi både meg og Eli er fan av serien.
Det var stor stas med mail fra forfatteren hvor hun forteller at hun og datteren på 14 bare digger SKAM- memesene vi har laget!
Om du har lyst til å se alle SKAM-memesene så har jeg opprettet en egen facebookside som jeg har kalt SKAMmekroken og den kan du gå inn å «like» om du vil.
Vi har i tillegg boltret oss i diktutdrag på insta, og vi har opprettet egne samlesingshendelser på facebook, de finner du link til under her.
Samlesing Um sakne springe blome del 1
Samlesing Um sakne springe blome del 2
Vi har saumfart nettet etter omtaler og arrangert konkurranse i samarbeide med Samlaget. Vinneren kåres 2.mai og vil bli behørig annonsert. Vi er allerede misunnelig på den heldige mottakeren av finfin bokpakke!
-Ja, vi har også fått selveste forfatteren i tale og ble skikkelig rørt av svarene hennes. Hun sa blant annet følgende over nyheten om at boken hennes var nominert til bokbloggerprisen: Da jeg fikk en melding om at boken stod på langlisten til Bokbloggerprisen skjønte jeg ingenting. Jeg googlet, og der stod den blant anerkjente forfatteres bøker. Noen, mange, hadde stemt inn min bok! Jeg ble så overveldet at jeg klappet sammen maskinen og bare stirret ut av vinduet .. lenge. Så googlet jeg igjen. Gjorde dette et pinlig antall ganger.
Det er en stor ære å bli nominert til denne prisen.
Det hører også med til historien at hun danset type 80-talls dans i pysjen!
Hun har også meddelt i mail om at hun er overveldet over innsatsen som har blitt gjort for å gjøre boken hennes synlig i media. Og hun er dypt takknemlig for at boken når ut til et publikum som kanskje ikke ville lest den om det ikke var for nominasjonen. Så tusen takk til de av dere som var med å nominere boken.
Noen har latt seg besmitte av vår forelskelse i boken og det er alltid like hyggelig…
Chris da….det var
Tilbøyelig til å være enig med deg der Even….. men god stemning ble det i hvert fall…
mens andre har latt seg friste til gjentatte negative irritasjonsutbrudd både på blogg og i alskens kommentarfelt……
Og noen har forsøkt gjentatte ganger uten å klare å falle for boken….
eller….
Det er en ærlig sak. Kanskje har vi også skapt en for stor fallhøyde, med vår ensidige positive hyllest. Gjort oss selv en bjørnetjeneste, for å adaptere litt av bokens terminologi. Tsk tsk.
Samlesingen har i alle fall utvilsomt ført til at flere har lest boken og det er ikke å kimse av. Så har det også vært vårt overordnede mål. Selvsagt.
Takk til hver og en av dere bokbloggere som har lest og skrevet om boken:
- Sissel på bloggen Lese og reiselyst : Fikk sjokk da hun åpnet boka. Og tror at den beste opplevelsen er å høre bønnene lest av en som kan lese denne dialekten.Hele hennes omtale finner du her.
- Berit på bloggen Bøker & bokhyller: Følte seg lurt da hun åpnet boken og mener den gav en følelse av å ha fått kløpulver innenfor trøya.
Anti- kløpulver er herved sendt. Hele hennes omtale finner du her.
3. Gro på bloggen Groskro`s verden: Mener boken ikke er hennes «Cup of tea», og etterhvert mistet hun grepet om historien og det hele ble litt for sært og spesielt for henne. Dette til tross for at vi har nærmest holdt dere andre bloggerne i hånden og guidet dere gjennom boken, og det gjennom bloggene våre, Facebook og Instagram. Tusen takk for fine ord, Gro.Hele hennes omtale kan du lese her.
4. Ingun på bloggen Kleppanrova: Hun likte den, men syntes den var litt vanskelig særlig mot slutten. Men, det flotte var alle de vakre diktene innimellom, som gav henne mye å tenke på. Så det er både en diktbok og en fortelling. Hele hennes omtale kan du lese her.
5. Åslaug på bloggen Med bok og palett: Syntes dette er ein spennande leik med ord, utruleg vakkert. Og er verkeleg glad for at hu oppdaga denne særeigne diktsamlinga. Hele hennes omtale kan du lese her.
6. Gothic Vamperstein på bloggen Lukten av trykksverte: Mener at dette var en diktsamling midt på treet og at noe av det som trakk opp var det særegne språket. Hele omtalen hennes finner du her.
7. Ann Helen / Lena på bloggen Lesmye: Syntes det er mytisk og gåtefullt, og kvar gong hu les oppdagar hu nye lag av betyding. Hu blir ikkje lei, sjølv kor sterk lesnad det er. Tvert imot veks det i hennar. Dei kallar på hu og hu kjem etter. Vil ha meir.
Hele omtalen hennes finner du her.
8. Belinda på bloggen Bokvrimmel: For henne ble dette dikt om en ganske usunn kjærlighet. Men hun påpeker at Cathrine Blaavinge Bjørnevog har skapt et unikt stykke tekst som er mer kunst enn dikt. Og hun mener at diktsamlingen er god og at den fortjener både å bli lest og å bli nominert til Bokbloggerprisen 2016. Hele omtalen hennes finner du her.
Men det er ikke bare bokbloggere som har skrevet om Um sakne springe blome, her er noen ord fra kritikere i mer tradisjonelle media også…
Dagens næringsliv: sier at boken er blant anmeldernes favoritter fra 2016 og skriver følgende – En gjenfortelling av «Kvitebjørn kong Valemon» formidlet på et brønndypt, hardt og samtidig urfeminint nesten-norrønt.
Morgenbladet: Skriver blant annet – Diktet er satt til en mytisk verden av nær sagt bibelske dimensjoner, og fremkaller – med sitt fremmede språk og sin folkloristiske historie – en suggererende stemning. Selv om Bjørnevogs dikt er langt dunklere, kan stilen og drømmelogikken iblant minne om Ivar Mortensson-Egnunds nyromantiske, prosalyriske verk Or duldo. Draumkvæe (1895), der natur og fantasi bindes sammen i korte tekststykker.
Fædrelandsvennen: Skriver følgende i sin anmeldelse – Bjørnevog åpner sin diktsamling med strofene ”Det bi inkje sumar her/ De vårar inkje/ De bi haust u vintrar/ u haust att”. Med det er en kulde avsatt i leseren. Den blir liggende under alt, lidenskap, fødsel, moderskap og død. Kjærligheten i diktet er rammet av en forbannelse, reglene som er satt opp for de elskende, nesten umulig å følge, konsekvensen av å bryte dem, fatal, og sorgen når kjærligheten er tapt, desperat.
Dessuten kan vi ikke, vil vi ikke, nekter å utelate Littkritt.no sitt eminente innlegg i denne bloggposten og her er et utdrag fra hennes innlegg:
Det spesielle med denne debuten er at Bjørnevog nyttar eit lydmalande nynorsk, konstruert av arkaiske nynorskformer og talemåtar frå dialekter som minner om setesdalsdialekt og sognedialekt.
Bjørnevog går også inn i trenden med dikt på dialekt, tidlegare i år representert ved Guri Sørumgård Botheims debutsamling Heime mellom istidene. Like slåande er formuleringar som gir assosiasjonar til den nynorske 1938-bibelomsetjinga.
Bjørnevog har skapt eit mjukt, klangfullt språk, og ho brukar gjentaking og setningsrytme fint og uttrykksfullt.
Vi kommer til å fortsette å fremsnakke Um sakne springe blome i tiden fremover, til bloggere, venner, kolleger, alle som orker å låne oss et øye eller øre.
Helt til slutt: Hvem husker ikke scenen i «O,helga natt» – klippet da Nils Bech sang den nydelige sangen med samme navn? Isak sitter i kirken og mottar en sms fra Even hvorpå han stormer ut av kirken for å finne sin elskede. Denne scenen er nominert til et av «Årets tv-øyeblikk» i årets Gullruten-program. Hint hint,stem stem…
Vi har laget vår egen versjon av meldingen til dere, kjære medbloggere. So here it goes!
For oss er saken klar: Um sakne springe blome har den kvalitet, unikhet, sprengkraft og nytenkning som gjør den til soleklar vinner av Bokbloggerprisen 2016.
I våre hjerter har den allerede vunnet.
Eller som Evak ville sagt det: Et annet sted i universet har boken allerede vunnet!
Takk for følget så langt!
HILSEN ELI & BEATHE
Kjære fine, gode, morsomme, tålmodige Beathe. Det har vært en utrolig herlig måned, du har vært en drøm å samarbeide med 🙂
LikerLikt av 1 person
Ditto 🙂
LikerLiker
Jeg er stum av deres imponerende engasjement.:) Vel blåst! Hvordan matche dette? (når min Renbergmåned kommer)
Jeg leste boka i går, bare for å ha sagt det. Skal skrive litt i morgen, kanskje. Jeg ble ikke overbegeistret, men jeg likte den også på en måte, men er litt ambivalent.
Ha en fin mai.:)
LikerLiker
Takk for det, Anita!:-) Det har ikke vært vanskelig å jobbe for at denne boken skulle bli mer synlig. Om du skulle ha behov for SKAM – memes i din samlesingsmåned er jeg ikke vond å be 😀
LikerLiker
Så gøy dere har hatt det Beathe! og for et flott innlegg du har laget her. Veldig kjekt for meg som ikke har engasjert meg så veldig, å få en oppsummering av dette kaliberet 🙂
LikerLiker
Takk, takk, det har vært veldig kjekt å holde på med dette og det er nesten litt vemodig at samlesingen er ferdig…men det forhindrer ikke oss å fortsette vår fremsnakking av boken.
LikerLiker
[…] samlesing av Catherine Blaavinge Bjørnevogs Um sakne springe blome.Les også: Beathes oppsummeringsinnlegg med lenker.Og apropos Beathe. Jeg er virkelig glad for at Bokbloggerpriskomiteen satte nettopp oss to […]
LikerLiker