Tittel:Du kan våkne når det stormer-Forfatter:Siri Ansok-Format:Innbundet-Sideantall:95-Utgitt:2026-Kilde:Leseeksemplar tilsendt fra Lyrikkforlaget
NYDELIGE DIKT MED BERGENSK KLANG
Jeg følger forfatter Siri Ansok på instagram og når jeg så at hun skulle debutere med diktsamlingen Du kan våkne når det stormer var veien til Lyrikkforlagets innboks veldig kort,for det er nemlig ikke hver dag Bergen får en ny poetisk og litterær stemme. Og for en fin stemme! Her finner man fine dikt om vennskap, kjærlighet, mot, det å være ekte og seg selv.
Jeg leser selvsagt alltid overskriften eller tittelen på et dikt jeg leser og her har forfatteren gjort et spennende valg med å la tittelen på diktet være begynnelsen av selve diktet, slik at man leser alt som en helhet.
Og som på en scene,
I et teaterstykke
E`det også i livet
konflikter og drama
glede og kjærlighetsoppdagelser
Bakenfor skuespillet
kan du kjenne
kilden
vi alle kommer fra
stedet
vi ska`returnere til
når denne forestillingen
e` over
Diktboken er delt inn i 13 bolker og består av 46 dikt av ulike lengde. Et par steder i boken er det lagt inn noen nydelige fotografier og har valgt å legge ved et par i innlegget her.
Det er veldig mye å kjenne seg igjen i i disse diktene, siden de veldig mye handler om det å være menneske i tillegg til å handle om naturen som er rundt oss.
Det hellige e`ikkje nokke aent
Enn det nakne
Det som ikkje har flere spill å spille
Det som har lagt seg til hvile
*
Det hellige e`
i deg
og i meg
alltid
*
Under alle lagene
av tilgjorthet
Der
blinkende klart
til å avdekkes
Mange av diktene føles som kloke visdomsord fra en god gammel venn og noen av diktene er mer insisterende enn andre igjen. Som om de vil være helt trygg på at du vet at du er god nok i deg selv.
Hvis du visste
Hvis du virkelig visste
kor nødvendig du e`
kor perfekt du egentlig passer inn
i puslespillet
i regnskapet
Det regnskapet som vet
at alle sin unikhet e`nødvendig
Din rolle
så ulik min
Men uten deg
va`eg ingenting
Mange av diktene handler om vennskap og det å være der for andre, selv i de stunder når den vennen har mest lyst til å trekke seg unna. Det er nydelig, det er sårt og det er veldig gjenkjennelig.
Før jeg avslutter har jeg lyst til å ta med titteldiktet som heter Du kan våkne når det stormer.
Du kan våkne når det stormer
Rundt deg
Ikkje når du mediterer i stillhet
og alt e`fred og blomsterlukt
Nei, det e`
når livet presser deg til det ytterste
at diamanten slipes
Du slipper
kanskje
kontrollen
Du kan våkne
når det stormer
til den du egentlig e`
Jeg har bare tatt med et lite utvalg av diktene i samlingen, som jeg likte veldig godt. Jeg vil tro at det er mye å kjenne seg igjen i for de fleste som leser denne samligen. Diktene er lett tilgjengelige og de fleste har et klart budskap, nesten som visdomsord det er godt å ha med på veien. Jeg har som alltid lest gjennom samlingen flere ganger og jeg ser frem til å plukke den frem igjen om ikke så lenge. Dette er en type diktbok som kan være godt å dra frem om man trenger trøst eller litt støtte på veien, som kalles livet.
Jeg håper at Ansok har mer på lager for dette var veldig bra.
DIKTSAMLINGEN ANBEFALES PÅ DET ALLER VARMESTE!
Forfatter
Siri Ansok er 47 år gammel og er utdannet vernepleier. Hun er også utdannet ved Skrivekunstakademiet i Hordaland. Hun jobber med lavterskel helsefremmende skrivergrupper i Bergen kommune, i regi av Frelsesarmeen. Diktboken Du kan våkne når det stormer (2026) er forfatterens første bok.
HILSEN BEATHE



