Vi skriver snart november og det er på tide å se litt nærmere på noen av bøkene som kommer ut denne måneden og som alltid er det kun de bøkene jeg kunne tenkt meg som blir presentert her,ikke en komplett liste over alt som blir utgitt. Dette er min ønskeliste og kanskje jeg kan gi deg et tips eller to også?

Litt om boken
Fra den kritikerroste forfatteren av En halv gul sol kommer en besettende roman om kjærlighet og rase, om en mann og en kvinne som står foran vanskelige utfordringer i sine nye hjemland. Ifemelu og Obinze forelsket seg da de var tenåringer i Lagos. Men deres Nigeria er under militært diktatur, og de som kan forlate landet, gjør det. Vakre og selvsikre Ifemelu reiser til Amerika for å studere. Hun opplever nederlag og seire, finner og mister kjærlighet og venner, og må.forholde seg til.spørsmål om rase..Den stille og ettertenksomme professorsønnen Obinze.hadde håpet å reise etter henne, men etter terrorangrepet mot World Trade Center, slipper han ikke inn i USA. Istedet.etablerer han et nytt liv.London. Mange år senere er Obinze en velstående mann i det nye, demokratiske Nigeria, mens Ifemelu har oppnådd suksess i Amerika som forfatter av en anerkjent blogg. Men da Ifemelu reiser hjem igjen til Nigeria, og hun og Obinze gjenopptar sine lidenskaper for sitt hjemland og for hverandre står de overfor de vanskeligste valgene de noen gang har måttet foreta.
Ny roman fra nobelprisvinneren Mo Yan med en ny, evnerik kvinne i hovedrollen, en jordmor som er halvt engel, halvt djevel. Tante er både den fantastiske jordmoren og den fanatiske: en kvinnelege som bringer tusenvis av friske barn til verden, for siden å forsvare partiets nådeløse og brutale ettbarnspolitikk. Giftermålet hennes med en kunstner utgjør en utspekulert og ganske utrolig historie. Mannen lager leirskulpturer av babyer. Romanen er delt opp i fire kapitler med et lite skuespill til slutt, et glimt fra Tantes siste år som fødselshjelper..
Litt om boken
George Saunders er en av de viktigste og mest glødende forfatterne i sin generasjon, og den ubestridte novellemester. Tiende desember er hans ærligste, mest tilgjengelige og gripende samling så langt. I den stramme åpningsfortellingen er en gutt vitne til bortføringsforsøket på nabojenta, og blir stilt overfor et opprivende valg: Skal han late som ingenting, eller skal han feie til side årevis med kvelende råd fra foreldrene og handle. I tittelnovellen, som er en praktfull utforsking av fantasi, hukommelse og tap, går en middelaldrende kreftpasient inn i skogen for å begå selvmord. Der støter han på en ulykkelig gutt som i løpet av en skjebnesvanger morgen gir den døende mannen en siste mulighet til å huske hvem han egentlig er. Disse er bare noen av de uforglemmelige karakterene i Tiende desember som blir livaktig og kjærlig gjennomsyret av Saunders særpregete blanding av sprudlende prosa, dype menneskelighet og stilistiske nyskaping.
| «Hva sier reven?» er intet mindre enn en moderne klassiker. Den er full av overraskelser og liv, den er sær og populær, ryddig og rotete, bråkete og poetisk, barnslig og alvorlig – alt på én gang. Det er en bok som kan syngeleses mange ganger, som det er gøy å lese høyt fra og tulle med. | ||
Hvem ville Bjørn Dæhlie vært uten Vladimir Smirnov? Eller Fredrikstad FK uten Sarpsborg FK? Og var det ikke noe som forsvant da JustynaKowalczyk ikke stilte til start under vinterens ski-VM, og de norske langrennsjentene dominerte fullstendig? Kort sagt, hva ville idretten vært uten rivalisering, erkefiender og favorittmotstandere?
De av dere som er venn med meg på facebook, og kanskje noen av dere andre også,har sikkert fått med seg at jeg (kanskje) er over middels interessert i vintersport. I hvert fall langrenn, skiskyting og kombinert.
Derfor måtte bare denne boken komme på listen min, Atle Nielsen var forresten på høstmøte og presenterte boken sin der.
Dette var noen av bøkene som kommer i november og som sagt så har jeg kun tatt med de som jeg kunne tenkt meg.








Kos deg med bloggepausen, Beathe!:) Håper du kommer snart med nytt mot tilbake!:) Kjempefin liste, ser allerede vi har noen av de samme bøkene på min November ønskeliste (ikke lagt ut ennå). Elizabeth Gilberts bok skal helt klart leses, også er jeg veldig nysgjerrig på Bellman og Black boken:) Ha en koselig Halloween og bloggerfri tid!:) Klæm!
LikerLiker
På tide å senke skuldrene litt- du vet vi unner deg det!
Sender deg en bukett fargesprakende tankeblomster og ønsker deg en fortsatt fin høst @-8-
LikerLiker
Tusen takk for det, Isabella:-) Ha en fin Halloween du også:-)
LikerLiker
Tusen takk for buketten, Berit:-)
LikerLiker
Takk for tipset om ny bok av Diane Setterfield. Jeg har lest «Den trettende fortellingen», og ble nysgjerrig på denne. Elizabeth Gilberts bok virker også interessant…
Ta deg en velfortjent bloggpause – vi «ses» snart igjen. God Allehelgens helg! 🙂
LikerLiker
Bare hyggelig:-) Ha en fin hel du også, så ses vi igjen:-)
LikerLiker
Ha en god pause, kanskje du så smått kommer tilbake 🙂 kos deg!
LikerLiker
Spennende novemberliste, som jeg håper du skriver om etterhvert som du leser bøkene! Ja, etter pausen selvsagt – noen ganger er det godt med en bloggpause 🙂
En moderne Jane Austen-roman høres interessant ut, og jeg likte Den trettende fortellingen så Bellman & Black kan jeg tenke meg å lese. Ser at du og har Chimamanda Adichie på leselisten, jeg synes En halv gul sol var bra og satte derfor Americanah på listen min.
Ha en fin helg videre, Beathe 🙂
LikerLiker
Tusen takk for det,Carina:-)
LikerLiker
Ja,det er mange bøker der ute som virker interessante så jeg håper at jeg klarer å slå kloa i de fleste bøkene her med tid og stunder. Gilbert sin bok må skaffes snart for den er jeg meget nysgjerrig på. Ønsker deg en fin helg,Birthe
LikerLiker