Bak det vakre av Stian Hamre

Tittel:Bak det vakre-Forfatter:Stian S.Hamre-Format:Innbundet-Sideantall:319-Utgitt:2025-Kilde:Reklame / leseeksemplar tilsendt fra Kapabel forlag

VELSKREVET KRIM FRA IDYLLISKE SØR-FRANKRIKE

Når jeg for noen uker siden fikk forespørsel om jeg ville lese denne boken, var min umiddelbare tanke at det ville jeg, mye på grunn av det veldig tiltalende coveret på boken. Det var noe med det som gjorde meg glad. Og når jeg leste litt om hva boken handlet om så var jeg ikke i tvil, denne boken ville jeg gi en sjanse og det er jeg veldig glad for, fordi dette var en krimbok helt etter mitt hjerte.
I Bak det vakre møter vi et bergensk ektepar som for noen år siden flyttet til en landsby i Sør-Frankrike, og med seg på lasset har de to unge sønner, Peter og Fredrik.
Bruno Quist fikk en stilling ved arkeologisk institutt på universitè Paul-Valèry i Montepellier, mens konen Marlene fikk en undervisningsstilling i Argelès-sur-Mer.

Som rettsantropolog samarbeider Bruno en del med det franske politiet og når romanen begynner blir han kontaktet av politietterforsker Jean-Luc Rabineau ved drapsavsnittet i Perpignan i forbindelse med at en turistgruppe fant en sekk med menneskelige levninger.
Det skal vise seg at dette var levningene etter en liten familie på tre med far, mor og en liten gutt på knappe to år. Det viser seg også at de har blitt spist på..
Underveis i etterforskningen dukker det opp enda et lik, en sentral person som hjelper flyktninger på fote igjen i det nye landet, blir tatt av dage.
Etter hvert som Jean-Luc, Bruno og de andre som er på saken kommer stadig nærmere de antatte gjerningspersonene, kommer det trusler direkte på telefonen til Bruno, og som bringer ham rett tilbake til en lignende sak hjemme i Bergen og som var grunnen til at de flyttet til Sør-Frankrike i det hele tatt. Plutselig er familien på nytt i fare…og Bruno får igjen smake på angsten som innimellom pipler opp til overflaten…og noe særlig mer enn dette vil jeg ikke avsløre, men jeg kan si så pass at det er grusomme menneskeskjebner som blir skrevet frem.

Bak det vakre er en meget godt skrevet kriminalroman og med forholdsvis korte kapitler og sceneskifter fyker sidene unna i rekordfart. Til tross for at det ble gjort funn av levninger i begynnelsen av boken syntes jeg den hadde en noe rolig og behagelig start, samtidig hadde den såpass godt driv at jeg tidlig fikk problemer med å legge den fra meg. Kanskje litt klisjèaktig sagt men det var slik jeg opplevde det og et tegn på at dette var en skikkelig pageturner. Jeg kan ikke snakke om denne boken uten å nevne coveret for det er ikke et typisk omslag man forbinder med en krimbok, men etter å ha lest boken så syntes jeg det passer, for selv på idylliske steder skjer det groteske og grufulle ting som ikke tåler dagens lys. At forfatteren tar opp dagsaktuelle tema som menneskesmugling,flyktningkrise,rasisme og høyreekstremisme, og hvordan unge mennesker lett kan la seg påvirke av andre, er med på å forsterke mitt inntrykk at dette er et veldig godt og gjennomført håndverk fra forfatterens side. Det gjør dette til litt mer enn bare en krimgåte som skal løses. En annen ting jeg satte pris på er at forfatteren tar seg tid til å skrive i detaljer hvilke klær Bruno går med for ikke å snakke om det kulinariske som han er meget opptatt av.

Bruno Quist er definitivt en mann som vet å ta for seg og sette pris på skikkelig god mat og drikke. Disse beskrivelsene er med på å gi en fin motvekt til grusomhetene som blir beskrevet, samtidig som det gir oss lesere et mer komplett bilde av hvem Bruno er som person og ikke minst så speiler det hvordan livet er, at selv om det finnes mye mørkt og trist og grusomt der ute, så har livet sine lyse sider også.

Jeg krysser fingrene for at det kommer flere bøker og at dette er første bok i en serie for jeg kjenner at jeg vil ha mer. Denne gangen fikk vi litt informasjon om bakgrunnen til Bruno og hvorfor de flyttet fra Bergen til Sør-Franrike, jeg håper at det er for å bygge han opp som karakter videre. Vi fikk ikke noe særlig om Jean-Luc så kanskje det er en karakter som skal få noe mer kjøtt på beina ved en senere anledning, det er lov å håpe. Det jeg defintivt vil ha mer av er den herlige dynamikken og ikke minst bromancen mellom disse to.

Dette er kanskje ikke den mest hardbarka krimmen der ute, men heller ikke så idyllisk som coveret tilsier, for det er absolutt ingen kosekrim. Forfatteren har brukt sin egen erfaring som rettsantropolog i sine beskrivelser av Brunos arbeid, og jeg kan ikke si annet enn at det fremstår meget troverdig.
Jeg syntes den var ganske så spennende hele veien med et par spenningstopper underveis. Selve krimgåten ble (stort sett) løst ved bokens slutt selv om jeg mistenker at det er et par løse tråder igjen som har med fortiden å gjøre. Noe for en senere anledning? Gitt at man ikke får en utførlig beskrivelse av den ene av to hovedpersoner så er det kanskje naturlig å tenke i de baner at det kommer mer? Jeg reiser gjerne til Laroque des Albères for å møte Bruno og Jean-Luc igjen. Det var et par steder jeg følte teksten manglet et ord, men for det meste ble jeg så oppslukt av handlingen og det kulinariske som gjorde meg sulten, at jeg ikke kan annet enn å gratulere forfatteren med en vel gjennomført debut. En perfekt påskekrim for deg som liker å drømme deg vekk til litt varmere strøk!





BOKEN ANBEFALES PÅ DET ALLER VARMESTE!



Forfatter

Stian Suppersberger Hamre er født i 1973 og er en norsk rettsantropolog/biologisk antropolog og har lang erfaring med menneskelige levninger, både i forsknings og identifiseringssammenheng.
Hamre brukes jevnlig som konsulent for Vest politidistrikt og Gades institutt på Haukeland universitetssjukehus når politiet får inn skjeletter eller knokler som må undersøkes. I tillegg har han vært med å lede arbeidet med å lokalisere, analysere og identifisere soldater fra andre verdenskrig, og har ledet osteoarkeologiske forskningsprosjekter som omhandlet mobilitet og sosiale strukturer i norsk middelalder.  

Hans arbeider inkluderer også en lang rekke vitenskapelige og populærvitenskapelige publikasjoner.  Krimboken Bak det vakre (2025) er forfatterens første skjønnlitterære utgivelse. 



HILSEN BEATHE

Legg igjen en kommentar