Kommende bøker for Februar

Med kun få dager igjen av januar så tenkte jeg at det var på sin plass å se litt på bøkene som kommer ut i neste måned. Som vanlig tar jeg kun med de jeg kunne tenke meg å lese selv og det blir selvfølgelig med forbehold om riktig dato. Jeg bruker litteraturklubben.no og de ulike forlagene som kilde, så se gjerne der om du vil se om det kommer andre titler som jeg ikke har tatt med her.
SCHIBSTED

Denne boken er vinner av den danske bokhandlerprisen De Gyldne Laurbær 2014, og Politikens romankonkurranse 2013. Og jeg likte coveret så godt og det var slik jeg la merke til boken.
Litt om boken:

I et fly på vei hjem fra Afghanistan setter offiseren Lisa seg ved siden av legen Andreas. Hun har bestemt seg for å fortelle ham sin livshistorie: en historie om en godt planlagt dødsulykke og en lillesøster som vil begå selvmord, om en mor som gråter for mye og en far som slår. En historie om å reise langt bort og samtidig føle seg fanget – men også om fire uatskillelige søsken, om forelskelse og om viljen til å overleve.

CAPPELEN DAMM

Har ikke lest den forrige boken til forfatteren men jeg likte boken om Ove veldig godt og kunne godt tenkt meg å lest både denne og den forrige.

Litt om boken:

Britt-Marie (63) er ikke passiv aggressiv. Det er bare det at skitt og riper og bestikk som ikke ligger på riktig sted i skuffen får henne til å skrike inni seg. Hun har akkurat forlatt ektemannen gjennom 40 år og gått ut av rollen som husmor og inn i rollen som arbeidssøkende. Den eneste jobben hun kan få befinner seg i Borg, et sted som er hardt rammet av finanskrisen, og der alt utenom den ølstinkende pizzasjappa er nedlagt. Britt-Marie hater fotball, men Borg har ikke annet enn fotballen igjen. Dette er absolutt ikke noen god start på et nytt liv.
Men når stedets ungdomsklubb så desperat trenger en ny trener at de til slutt er klar for å gi jobben til hvem som helst, da bryr de seg ikke om detaljer som at Britt-Marie absolutt ikke vil ha jobben. Når hun i tillegg blir invitert på date av en politimann og brekker hånden i et solarium, da fins det ingen vei tilbake. 

Jodi Picoult er en forfatter som jeg ikke har lest noe av tidligere, og denne historien virket veldig interessant.

Litt om boken:

Sage Singer har en fortid som gjør at hun skjuler seg for verden. Hun sover om dagen og jobber på bakeri om natten, men når hun innleder et vennskap med Josef Weber, som er gammel nok til å være bestefaren hennes, endrer alt seg. Men så forteller Josef noe han har holdt hemmelig i 70 år og som skjedde under krigen, og Sage må stille seg selv det vanskelig; Kan drap  noen ganger være rettferdig?

JURITZEN

Dette er også et forfatterskap jeg ikke har rukket å stifte bekjentskap med ennå, men jeg kunne godt tenke meg å lese bøkene hennes og de andre bøkene hun har gitt ut har jeg stående i bokhyllene.

Litt om boken:

På attenårsdagen sin drar Wolf Truly opp i fjellet for å ta sitt eget liv. Men skjebnen griper inn. På veien opp møter han tre kvinner som skal prege hans liv for alltid.

Når de alle fire går seg vill, går Wolf fra å ønske å ta sitt eget liv til å kjempe for at de alle skal overleve.


Litt om boken:

Christine jobber som hushjelp for en rik, jødisk familie og har ingen tanker om å forandre på livet sitt. Alt blir annerledes når hun blir kjent med Isaac, sønnen i familien. Han introduserer henne for kunst, musikk og bøker og viser at verden består av mye mer enn den lille, tyske landsbyen de bor i. 
Framtiden de to drømmer om å dele blir truet når Hitler kommer til makten. Isaac og Christine blir brutalt revet fra hverandre når Isaac blir sendt i konsentrasjonsleir. 


Litt om boken:


Tenåringen Binta forsøker på beste vis å fortrenge at 

hun ikke kan møte sin gryende seksualitet på samme 

måte som de fleste av sine jevnaldrende venninner i 

Barcelona. Men da faren vil sende den fem år gamle 

lillesøsteren på en hemmelig reise til hjemlandet 

Gambia, våkner Bintas kamplyst. Lillesøsteren skal ikke 

lide samme skjebne som henne. 

GYLDENDAL

Enda en forfatter jeg ikke har rukket å stifte bekjentskap med ennå, men planene er der og derfor kommer boken opp på listen, så gjenstår det jo å se når jeg får denne i hus.

Litt om boken:

En desperat mann henvender seg til advokat Martin Benners kontor og ber om hjelp til å renvaske sin søster for mord på fem personer. Det er bare det at søsteren er død. 

Det regner den dagen alt går galt. En desperat mann henvender seg til advokat Martin Benners kontor og ber om hjelp til å renvaske sin søster, som er dømt for mord. Det er bare det at søsteren er død. Før hun tok sitt eget liv, erkjente hun seg skyldig i fem drap. I avisene kalles hun tidenes seriemorder og har fått kallenavnet Sara Texas. Broren vil kjempe for hennes uskyld og samtidig finne sønnen hennes, Mio, som er sporløst forsvunnet. 
Martin Benner har det meste. Karriere, kvinner og en liten datter. Men han har også svakheter. Og mest av alt har han utfordringer. I jakten på sannheten gjør han en alvorlig feilvurdering. Plutselig blir han en liten brikke i et farlig spill, der han til slutt tvinges til å ta et grusomt valg. 

Nå gjentar jeg meg selv mye her men Katrine Webb er også en forfatter jeg ikke har rukket å lest noe av ennå, men jeg innbiller meg at dette er bøker for meg og dermed kommer den opp på listen,

Litt om boken:

1921: Unge, skjøre Clare Kingsley reiser gjennom Sør-Italias solsvidde landskap på vei til den lille byen Gioia del Colle. Her skal hun treffe igjen arkitektektemannen Boyd, som jobber for landeieren Leandro Cardetta, en bekjent fra Boyds tid i New York. Men da Clare stiger av toget i Gioia, merker hun straks en eim av blod og frykt i luften. 
For bortenfor Cardettas villa er spenningen på bristepunktet. Byens fattige arbeidere søker desperat etter jobb og mat. Blant dem er Cardettas nevø Ettore, som er for stolt til å be onkelen om hjelp. Møtet mellom Clare og Ettore blir skjebnesvangert; Clare forelsker seg hodestups, og opplever ekte lidenskap for første gang i livet. Men det elskende paret skjønner fort at de står på hver sin side i en konflikt som snart kan kaste Italia ut i borgerkrig. 

PAX

Ukjent forfatter for meg dette men historien virker interessant så dette er absolutt en bok jeg kunne tenke meg å lese.

Litt om boken:

Som gutt vokser ivan opp i en sibirsk gulag. Etter å ha sett sin far bli brutalt drept, sier han ikke ett ord de neste tjue årene. Når gulagen til slutt åpnes og han kan vende hjem, oppdager han at han er alene – den siste i en eldgammel stamme av jegere og sjamaner, vostjakerne. Ivan streifer om i villmarken uten annet selskap enn ulveflokkene og trommen sin av reinsdyrskinn. Men når han blir funnet av den eventyrlystne lingvisten Olga, møter han endelig noen som kan forstå hva han sier. Det viser seg at mens den sensasjonelle oppdagelsen av den siste vostjakeren er et lykketreff for noen, er han et brysomt problem for andre – en komplikasjon som må ryddes unna for enhver pris. 
Med Den siste vostjakeren har Diego Marani på ny skrevet en helt usedvanlig roman om identitet, språk og historie fra Europas ytterkanter, med sin uforlignelige blanding  av sprelsk humor og alvor. 
Dette er en «must have» for meg denne våren!

Litt om boken:

En ung somalisk jentes kamp for frihet og retten til å kunne løpe. En sann historie som gir stemme til en av de mest brennende problemstillingene som preger Europa og verden i dag.

Samia vokser opp i Mogadishu i Somalia. Det er krig i landet, og den fundamentalistiske gruppen al-Shabaab er i ferd med å vokse seg sterk. Men Samia vil bare én ting: Hun vil løpe. Hun vil løpe for å vinne, hun vil løpe for landet sitt og for friheten – og ingen ting kan stoppe henne. Med hjelp av vennen Alì, som tar på seg jobben som trener, vinner hun snart alt av løp hun deltar i, og kommer stadig nærmere målet: Å delta i OL i Bejing i 2008, og deretter OL i London i 2012. Men når al-Shabaab tar over makten, blir selv det å trene nesten umulig. Samia kan bare løpe etter mørkets frambrudd, kledd i heldekkende burka. Krigen rykker stadig nærmere familien og alt hun bryr seg om. Kan hun bli værende i hjemlandet hun elsker, eller er også hun nødt til å legge ut på Reisen, for å nå friheten i Europa?
I denne sterke og gripende dokumentarromanen får vi historien om Samia Yusuf Omar, OL-håpet fra Somalia som deltok i Olympiaden i Beijing, for så å miste livet som båtflyktning mellom Afrika og Italia før OL i London i 2012. Det er samtidig historien om hvordan drømmen om et liv i frihet og verdighet driver hundretusenvis av mennesker til å risikere livet på flukt til Europa hvert år.

TIDEN

Sarah Waters er også en forfatter jeg godt kunne tenke meg å stifte bekjentskap med en eller annen gang.

Litt om boken:

Året er 1922. London preges av desillusjonerte krigsveteraner, arbeidsledige og fattige. I en fornem villa i et av byens bedre strøk bor fru Wray og hennes ugifte datter Frances alene, etter at faren og broren mistet livet i skyttergravene på kontinentet. For å klare de daglige utgiftene ser de seg nødt til å ta inn leieboere, en avgjørelse som skal få store konsekvenser. Inn flytter Lilian og Leonard Barber, et moderne, ungt par som umiddelbart setter sitt preg på hverdagene i huset. Og etter hvert som begjæret tennes og frustrasjonene bygger seg opp, blir det klart for dem alle at ingenting vil bli som før. 

ASCHEHOUG

Jeg har ikke lest noe av forfatteren men jeg har Harold Frys pilegrimsvandring liggende og dette er en slags fortsettelse på den kan det virke som, eller en forklaring på noe som skjedde i den boken.

Litt om boken:

Når Queenie Hennessey oppdager at Harold Fry vandrer England på langs, til fots, for å redde henne, at alt hun trenger å gjøre, er å vente på ham, får hun sjokk. Hun skrev jo til ham at hun var døende av kreft. Hvordan kan hun vente da?

En pleier på hospicet foreslår at Queenie skal skrive et nytt brev til Harold. Denne gangen må hun fortelle alt: Hva som faktisk skjedde den gangen for tjue år siden, da de jobbet sammen på

bryggeriet og Queenie ble kjent med Harolds sønn David. Kanskje vil brevet få henne til å slutte fred med fortiden?

Denne boka er dette brevet.

Det kan godt være at det er noen bøker jeg har oversett og jeg anbefaler deg å se de ulike forlagene sine vårkataloger om du vil titte nærmere på hvilke andre bøker som kommer snart.

5 kommentarer om “Kommende bøker for Februar

  1. Så mange flotte boktips det var her! Jeg har tatt med meg boken om Britt-Marie hjem fra jobb – fikk den som leseeksemplar – og gleder meg veldig til å lese den 🙂

    Liker

  2. Her var det mye jeg fikk lyst til å lese. Kanskje mest Britt Marie var her, Lotus blues, Italienske netter og Gjestene. 🙂 Det er så flott du lager disse innleggene, ellers tror jeg det var mange utgivelser jeg hadde gått glipp av 🙂

    Liker

  3. Oj, Wedd med Italiabok (har ikke lest Webb, men har ei bok av henne i hylla), og boka om Harold leste og likte jeg, så oppfølgeren vil jeg gjern lese…en dag::)

    Liker

  4. Skal si det kommer ut mye bra midt på vinteren også. (Vårliste kaller de det… liksom) Sarah Waters har jeg lest et par bøker av. Litt spesielle, men absolutt verdt å titte på. Det står ikke noe på Tiden sin side om når boken kom på engelsk eller hva originaltittel er, men den er verdt å sjekke ut. Av alle dameromanforfatterne er Katherine Webb den jeg liker best, så hennes bok må jeg også lese. Ønsker deg en fantastisk bursdag Beathe, håper du blir feiret 🙂

    Liker

Legg igjen en kommentar